יחסים בינאישיים

ההגנה הכי טובה היא הגנה או – למה לדעתי טליה זכתה באח הגדול 2022

נפלתי. צפיתי בעונה האחרונה של האח הגדול.

כאילו, בחלק מהפרקים ובעיקר קטעים קצרים באתר של התוכנית. מעין התמכרות שכזו, להציץ ולראות מה קרה ומה חדש בבית המדובר.

מאז העונה המפורסמת ההיא של שי חי כבר כמעט ולא צפיתי בתוכנית הזו. אבל איכשהו הפעם חזרתי לבהות במסך. באסופת האנשים האלה שאני לא מכיר, שמתרוצצים במטבח, מתווכחים בקולניות בפינת העישון, משתכשכים משעמום בשכשוכית ובעיקר רבים על התקציב לאוכל וסיגריות.

טוב נו מה אתם רוצים, מותר ליפול לשטויות לפעמים ולנקות קצת את הראש.

בטוח גם לכם קרה. למי לא בעצם..

אבל בכל זאת, נראה לי לא נפלתי סתם דווקא העונה הזו. משהו בעונה הספציפית הזו עניין אותי במיוחד.

ולא. אני דווקא לא מדבר על תופעת דיאן שכבודה במקומה מונח. אני מעדיף להתמקד בזוכה של העונה. טליה עובדיה.

גיליתי כל כך הרבה תגובות אוהדות לטליה ברשתות במהלך התוכנית ואפילו "צבא אמת" שהוקם בשבילה. זה מראה עד כמה הייתה אהובה על הצופים. מה שהביא לה את הניצחון וגם הראה שאפשר לנצח בלי להיות תוקפני.

עניינה אותי הדומיננטיות שלה שהייתה שונה מזו שהורגלנו אליה בתוכניות קודמות – שי חי, טהוניה, תקווה, רמי ויהודה וגם דיאן, נתנאל ובר מהעונה הזו.

הדמויות האלה אם תרצו הן הקלאסה של האח הגדול. מספקות רייטינג. הן ישירות, אסרטיביות ומושכות אש. מייצרות אקשן ומדביקות את הצופים למסך, בסיוע העריכה של ההפקה כמובן.

שלא תבינו לא נכון. אני לא יוצר פה איזו חלוקה של מה טוב יותר ומה פחות. אני גם לא מתייחס לעניין העדתי-תרבותי של הישירות הזו, למרות שיש שיגידו שזה חלק מהעניין. לדעתי הישראליות העכשווית כבר די מעורבבת וכראיה היו גם לא מעט אשכנזים ישירים ובוטים שהביאו לא פחות רייטינג.

בכל מקרה, מעניין לראות שכל כך הרבה צופים התחברו לטליה דווקא בגלל הסגנון יוצא הדופן לתוכנית ריאליטי – נינוחות קיצונית על גבול המתריסה, וסגנון מנומס ומתחשב.

היה מרתק לראות איך דווקא הסגנון ההגנתי שלה, כמו שאני מכנה אותו, זכה בעונה הזו לפופולריות כל כך עצומה אצל הקהל בבית. ההתעקשות שלה לא להיכנס באנשים ולא להגיב בתקיפות אלא רק כשממש אין ברירה. היא תמיד השתדלה להבין את הצד השני גם כשהאינטרס שלה עומד על הפרק.

כמובן שגם לה יש גבולות וידעה לענות לבר בחלק מהפעמים, בעיקר לקראת סוף התוכנית. ניכר שהשהות הארוכה בבית עשתה את שלה בסוף ואפילו ממנה התחלנו לראות איבוד עשתונות וצעקות תמוהות על שחף במסגרת היחסים הלא ברורים ביניהם.

אבל כל זה לא גרע ממנה. מההתנהלות שלה לאורך התוכנית להישאר נאמנה לסגנון המנומס והמתפשר. וכמובן ההסתפקות המפורסמת בגזר וטחינה בלבד, וחוסר הנכונות שלה להילחם על תוספת אוכל וטבק עבורה בישיבות התקציב.

העיקרון הוותיק בריאליטי – לעמוד מאחורי האמת שלכם

ברור ששם המשחק בתוכניות ריאליטי הוא קודם כל אותנטיות. להיות מי שאתם ונאמנים לאמת שלכם ולא לאמץ גישות של אנשים אחרים מתוך פחד או אסטרטגיה מסוימת. זה נכון לא רק בראליטי, אלא בכלל. בעבודה מול הבוס, במפגשים חברתיים, וביחסים רומנטיים.

ברגע שיש לכם תפיסת עולם משלכם שמניעה אתכם קדימה, רף האטרקטיביות שלכם עולה פי כמה וכך גם היכולת שלכם לשכנע את הצד השני. טליה לגמרי שם. היא הייתה נאמנה ועקבית עם האמת שלה לכל אורך הדרך.

אבל אצלה זה היה קצת אחרת מעונות קודמות. היא לא נלחמה על האמת שלה באופן אליו הורגלנו מאז ימי שי חי – הדייר המיתולוגי מעונה 7 של האח הגדול לפני שש שנים.

שי חי מיצב את המושג של לעמוד מאחורי האמת שלכם בצורה תקיפה ובוטה. לא בהכרח במובן רע כמו שחלק מהדיירים נהגו לתאר אותו, אלא במובן שנלחם בצורה אקטיבית עם הדיירים. זכורות במיוחד ישיבות ההדחה שנויות המחלוקת שניהל והגדיר כ- "כל האמת בפרצוף". במהלך הישיבות שי אמר לדיירים בישירות יוצאת דופן מה הוא חושב עליהם ולמה העמיד אותם להדחה. הוא תיאר דיירים בצורה בוטה וקומית על גבול הסוריאליסטית כמו תיאור ה"זומבים" שזכור לי עד היום.

לדעתי הוא פעל כך לא כי הוא אדם רע, כמו שניסתה לצייר אותו הדיירת דאז אור. אלא כי כמו כולם הוא היה בתוך סיר לחץ ופשוט הנוכחות שלו משכה אש ואולי גם קנאה משאר הדיירים. מה שהביא לכך שסוג של נידו אותו במהלך התוכנית בבית האח וזה אילץ אותו להילחם על מצבו ולפתוח את העיניים של הצופים בפינת ההדחה. אז נכון. לא ברור מה הייתה הביצה ומה התרנגולת שהובילה לדינמיקה ההיא. אבל זה לא ממש משנה.

אף צופה לא נשאר אדיש ליכולת יוצאת הדופן שלו לבנות טיעונים ולעמוד על הרגליים האחוריות לבד מול שאר הדיירים. מפה לשם הוא נהיה עד כדי כך פופולרי שמחוץ לבית נבנה לו "צבא האמת" המדובר.

אז לעמוד מאחורי האמת שלכם זה דבר הכרחי להצלחה. במיוחד בתוכניות ריאלטי.

אבל מה שמעניין הפעם הוא שהנאמנות לאמת שלכם תופסת גם כשהאמת שלכם היא לא להילחם על האמת שלכם, כמה שזה נשמע סותר אחד את השני. באח הגדול 2022 ראינו שזה לא בהכרח סותר.

הכוונה שלי היא להישאר עם האמת שלכם בעדינות ופאסיביות, כמו שטליה עשתה. או כמו שהטוקבקיסטים ברשתות כינו "האצילות של טליה". בעצם בואו נוריד את המירכאות. אני לגמרי חושב שטליה הייתה אצילית ושובת לב.

ואכן, אני חושב שטליה זכתה לאהדה רחבה וזכתה במיליון לא רק בגלל הנאמנות לאמת שלה, אלא גם ובעיקר בזכות הדרך שעשתה זאת.

סוד ההצלחה מודל 2022: לתקוף רק כשאין ברירה וכך לקבל לגיטימציה

מי שאוהב לצפות בספורט כמוני, ובמיוחד במשחקי כדורגל וכדורסל בטוח מכיר את הקלישאה: "ההגנה הכי טובה היא התקפה". הווה אומר, לפעמים עדיף לא לנסות לשמור על היתרון בתוצאה עם איזה בונקר בהגנה, אלא דווקא לנסות לתקוף את היריבה ולהגדיל את היתרון. ובתרגום לחיים עצמם – אם תוקפים אתכם, במקום להתבוסס במגננה מול טענות בלתי נגמרות כלפיכם, חפשו את החולשות של האחרים ותתקפו אותם.

בעונה הנוכחית של האח הגדול, לעומת זאת, ראינו למרבה הפלא שההגנה הכי טובה היא דווקא ההגנה כלומר, להגן על האמת שלכם כשתוקפים אותה, ולא לעלות להתקפה בשם אותה אמת.

נכון יש את האנשים האלה שמחפשים להתווכח לשם הוויכוח? או כאלו שגם אם הם צודקים במה שאומרים מרגיש שמה שהם באמת מנסים לעשות זה לייצר פרובוקציה?

ניסיון החיים שלי לימד אותי שאנשים כאלה נתפסים פחות ברצינות בטווח הארוך. הטענות שהם משמיעים משכנעים מאוד אולי בהתחלה אבל לאורך זמן כוח השכנוע שלהם נשחק. כי בשלב מסוים מתגלה שהם לא תמיד ענייניים בטענות שלהם.

אז מצד אחד, כיוון שהם לוחמניים במזג שלהם, אותם אנשים אסרטיביים מתמחים באומנות הויכוח ונהיים דיבייטרים מצוינים שמסוכן לריב איתם. חדים, ברורים וסוחפים. אינטליגנטים לרוב. יודעים לעמוד על שלהם ולגעת בנקודות הרגישות. כמו בר למשל.

כחלק מהאסרטיביות של בר היה נדמה שעל הדרך ניסתה להוציא את טליה מאיזון, לא בכוונה בהכרח או מרוע צרוף. גם לא בגלל הקשר עם אליאב והמתח המדובר עם האקסית טליה. גם לא כאסטרטגיה מול המצלמות, או כ"משחק" – מושג שהפך למעין קללה אצל הדיירים בבית האח הגדול הזה.

כמו כל משתתף בתוכנית הזאת, כנראה היא עלתה להתקפה מול טליה פשוט בגלל אותו סיר לחץ של בית האח, והחירפון בלהיות עם אותם אנשים כל הזמן ולריב איתם על תקציב, במיוחד עם אנשים בעלי סגנון הפוך משלה. זה הציף החוצה את הסגנון האסרטיבי והדעתני של בר.

אבל מה שבר כנראה לא הבינה כשהייתה בתוך בית האח, זה שהסגנון ההגנתי של טליה הביא לה כוח ותמיכה מחוץ לבית.

טליה כמעט תמיד הייתה מנומסת והשתדלה לשמור על איפוק גם כשהדיירים תקפו אותה והטיחו בה אי אלו דברים על התקציב, אוכל וטבק, הזוגיות שלה עם שחף או וואטאבר.

בפעמים הבודדות שכן הגיבה, היא עשתה זאת באסרטיביות ובאופן חד וברור. כמו למשל באחד הריבים עם בר לקראת סוף העונה, על זה שאמרה שנמאס לה מזה שהיא כבר לא יכולה יותר ללכת על ביצים בלי לפגוע בבר.

במילים אחרות, כשבנאדם כמו טליה לא רוצה להתעמת ועושה הכל כדי לא להגיע לעימות קולני, הטענה שלו משכנעת יותר ותופסים ממנו כבנאדם איכותי. אז נכון שבר ודיירים אחרים אולי לא ראו את זה בעצמם בזמן אמת, כי היו בתוככי הוויכוח איתה, אבל זה לגמרי תפס את הקהל בבית.

יכול להיות גם שהתמזל מזלה של טליה שהתאפשר לה להיות ככה הגנתית פשוט כי הייתה מוקפת דיירים מהסוג הישיר והלוחמני – בר, דיאן ונתנאל למשל. אם הייתה מוקפת רק בדיירים כמוה וכמו שחף, אולי היינו רואים ממנה דברים אחרים. ואכן, לקראת סוף העונה קיבלנו טעימה מצדדים אחרים של טליה בדינמיקה שנוצרה בינה לבין שחף.

על הקשר למשנת "אי האלימות" של גאנדי

כשהייתי ילד בתיכון, עשיתי עבודה על משנת הסאטיאגראהא (פילוסופיית "אי אלימות") של הפילוסוף והאקטיביסט הידוע מהאטמה גנדי. אמנם הייתי ילד מופנם שבזמנו נהג להתחמק מוויכוחים מסיבות של מופנמות ולא של כוח. אבל כבר אז דיבר אלי המושג הזה שלו.

כחלק ממאבקו של גאנדי לעצמאות הודו באמצע המאה הקודמת, הוא דיבר על כמה חשוב למחות נגד עוולות וליצור שינוי בחברה על ידי פעולות לא אלימות. למרות שמפתה להילחם באלימות מול חוסר צדק ועוולות, לשיטתו של גאנדי נקבל הרבה יותר לגיטימציה עבור מאבק שאינו נופל לאלימות. כך אם יפעילו מולנו אלימות ואנחנו לא נחזיר באותו מטבע, אזי נאיים מוסרית על היריב שלנו ונקבל לגיטימציה להתנגדות שלנו.

אז להבדיל אלפי הבדלות, הכוונה בלהתקיף בתוכנית האח הגדול היא מלכתחילה לוויכוח בלבד כשהתקפה פיזית אינה עומדת על הפרק. אלימות פיזית למזלנו עדין מחוץ לגבולות התוכנית בכל מקרה. אבל כן אפשר לראות דוגמא מעניינת למשנה של גאנדי בעונה הזו – איך טליה באופן ספונטני וטבעי, יישמה את עקרונות הסאטיאגראהא הלכה למעשה. היא הייתה מאופקת, מיעטה בהתקפות משלה ובכך הוציאה את העוקץ מההתקפות כנגדה וזכתה לאהדה מטורפת מהקהל בבית.

מסקנה: להיות הגנתי נותן לכם יתרון משמעותי בחיים

כמו שיש קסם בלהיות אסרטיבי ולוחמני כך גם יש קסם למי שבוחר לא להילחם ככל שמתאפשר. הסגנון השני אולי פחות סקסי ונטול אקשן, אבל מהעונה הזו הופתענו לגלות שגם הוא יכול להצליח ובענק – אפילו בפורמט כמו האח הגדול שמלכתחילה נועד לספק לצופים אקשן, חיכוכים וריבים.

טליה הוכיחה לנו שגם לסגנון מנומס שלא מחפש להתעמת יש מקום בריאליטי ולא רק בריאליטי. לדעתי לסגנון כזה יש כוח שכנוע חזק בדיבייט, בשיחה מול הבוס, בזמן מתח עם קולגות מהעבודה, במערכת יחסים עם בן או בת הזוג, קשר עם חברים ובכמעט כל זירה בחיים.

היתרון בסגנון ההגנתי הוא לא רק שהוא מוסרי יותר בכך שהוא שוחר שלום, אלא גם בזה שהוא פרקטי יותר בקידום האינטרסים שלכם. הסגנון נותן לכם לגיטימציה בפעמים הבודדות שאתם כן נלחמים ועוזר לכם להשיג את מה שאתם רוצים, במיוחד בסביבה של אנשים שנמצאים אתכם לאורך זמן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s